Historie brýlí

 Když se váš zrak zhoršuje , jdete k optometristovi nebo oftalmologovi a pořídíte si vhodné brýle.

První zrakovou pomůcku vymysleli a vytvořili mniši

  • V podstatě to byli italští mniši, kteří ve 13. století vytvořili první částečně broušené čočky. Tyto čočky fungovaly jako zvětšovací skla. Při zhotovování těchto čoček mniši používali druh křemene zvaný beryl.

Murano: kolébka brýlí

  • Skleněné výtvory z dílny Murano v Benátkách se i v dnešní době stále těší světoznámé pověsti – jako kolébka brýlí. Ve 13. století to byla jediná dílna, která byla schopná vyrábět úplně základní měkké sklo. Tyto brýle, zvané čtecí pomůcky, měly vypuklou broušenou čočku. Rám se zhotovoval ze železa, rohoviny nebo dřeva.   První brýle se používaly výhradně jako zraková pomůcka určená k tomu, aby umožňovala dalekozrakým lidem číst.

Brýle jako symbol postavení

  • Až o 200 let později byly vyrobeny první brýle, které se podobají moderním brýlím alespoň do určité míry: nýtové brýle byly nahrazeny brýlemi se stranicemi. Obruba byla tvořena v podobě jediného dílu. Je logické, že jen bohatí lidé si mohli dovolit brýle zhotovené ze železa nebo bronzu.
  • Za symbol vysokého postavení byly ve Španělsku považovány obzvláště velké brýle.Takzvané norimberské brýle se objevily na trhu v 18. století.
  • Koncem 18. století se staly velmi módní brýle s jedinou čočkou tak zvané monokly.
  • V Německu a v Anglii nosili monokl dobře společensky postavené dámy a pánové. Francouzi dávali přednost brýlím s nosní svorkou tzv. cvikr.
  • Brýle s jedinou čočkou se nosily nejen na nose, ale mohly se také udržovat pomocí svalů kolem oka. Francouzské provedení mělo výhodu v tom, že se tato pomůcka mohla ve společnosti rychle sundat, protože někteří lidé upadali do rozpaků, když byli přistiženi s jejich cvikrem na očích.

Dnešní brýle

Až ve dvacátých letech minulého století to byl poprvé, kdy brýle dostaly svou dnešní podobu a anatomicky perfektní vzhled. V současné době existují brýle prakticky ve všech tvarech a materiálech – a možnosti výběru jsou neomezené.

Brýle jako takové si na celém světě vybudovaly pozici nejdůležitější zrakové pomůcky a staly se pro mnoho lidí oblíbeným módním doplňkem.